Bilder og veggmalerier for nytt leilighetshotell
Del 1 av prosjektet består av innrammede trykk i alle 104 leiligheter. Totalt fem motiver med historier om hvordan det er å leve og bo i Bergen, i farger som harmonerer med fargene ellers i rommet.
”Skillingsbolle” og ”Nordnes”
”Skillingsbolle” og ”Nordnes” er først ut, to motiver jeg hadde fra før som hotellet ønsket å bruke.
“Altonagaarden”
Når dette hotellet først står på historisk grunn er det verdt å vie et bilde til det.
Før hotell Augustin stod her, fantes Altonagården. Gårdskomplekset var på et tidspunkt i Bergens historie et kulturelt sentrum med teaterforestillinger og møter for folkevalgte, det rommet byens auksjonslokale og på et tidstpunkt også en tegneskole. Det harmoniske Selskab (i dag kjent som Bergen Filmharmoniske orkester) holdt både prøver og konserter her, i tillegg til sosiale sammenkomster i forbindelse med dette. Altona var både herberge og vertshus, og hadde en av byens mest kjente sjenkestuer, i dag kalt Altonakjelleren, som det finnes spor av så langt tilbake som 1614.
Altonagården var offer for flere bybranner, men ble bygd opp igjen hver gang, frem til det brant for siste gang i 1901.
På dette bildet er Altonagården tegnet med utgangspunkt i hvordan det så ut før bybrannen i 1901.
Hotellet som siden ble reist på stedet har gått under navnet Augustin i over 100 år, men jeg synes det er fint at Altona-navnet nå er tatt tilbake.
“Nabo”
Er det egentlig så ille dette været?
Bergen er kjent for mye regn og det finnes utallige Bergensbilder med motiv av regn, paraplyer og hvordan folk kjemper oss gjennom grå dager. Men når man har bodd i Bergen en stund så blir man på et vis glad i regnet. Man fortsetter sitt daglige liv og lar seg ikke affisere av at det høljer ned.
“Vårtegn”
Selv om de trommer forbi vinduene våre i tide og utide, er jo vi bergensere stolt (vi er generelt ganske stolt av oss selv og byen vår) av å være den eneste byen i Norge som fortsatt har buekorps.
Del 2 av prosjektet var veggmalerier i korridorene. 28 små motiver fordelt fra kjeller til 6.etasje
Vi ville spille på linjen mellom brystning og takfarge og plukke opp igjen fargene fra gulvteppet.
Foto: Tobias Mittmann og Sara Westergaard Karlsen
Oppdragsgiver: Vander Apartments